פסטיבל שופן בפולין 15-24.08.2014
ביקור באתרים המרכזיים בעיר ורשה ובאתרים יהודיים,
7 קונצרטים במסגרת פסטיבל המוסיקה המפורסם ע"ש פרדיריק שופן בוורשה.
נסיעה לקרקוב וביקור בכפר הולדתו של פרדריק שופן.
מדריך הטיול: יוליק גורביץ, מדריכת המוסיקה: אסנת גולדפרב-ארזואן

סרטונים:
מצגת על הטיול:


הדרכה במוזיאון הביוגרפי של שופן:

בית הכנסת נוז'יק בוורשה היהודית: הדרכה של יוליק ונגינת השיר "מי האיש" של אסנת:

הדרכה של יוליק בגטו ורשה על תולדות יהדות פולין:

מסלול הטיול:
פסטיבל שופן בוורשה, פולין
אחד-עשר ימים של מוסיקה וטיולים בשתי הערים וורשה וקרקוב
15.8.2014-25.8.2014 בהדרכת יוליק גורביץ, הדרכה מוסיקלית: אסנת גולדפרב-ארזואן

15.8.2014 יום שישי
טיסת אל על מספר 563 המראה בשעה 05:10 נחיתה בשעה 08.10.
לאחר הנחיתה נצא לסיור פנורמי בוורשה הבירה. נתרשם מהעיר העתיקה ששוחזרה באופן מושלם לאחר מלחמת העולם, ניסע בשדרות המרכזיות מרשלקובסקה וירושלים, נראה את כיכר שלושת הצלבים, את הרחוב האלגנטי "האזור החדש" ואת ארמון התרבות והמדע הענק מתנת ברה"מ לעם הפולני ועוד. נגיע למלוננו למנוחה ולארוחת ערב משותפת. הערב נאזין לקונצרט פתיחת הפסטיבל באולם התזמורת הפילהרמונית של ורשה בנגינת התזמורת הסימפונית מטרונדהיים, נורבגיה בניצוחו של קשישטוף אורבנסקי. בתכנית – פולין ונורבגיה במוסיקה עם הפסנתרנים אלכסנדר מלניקוב, פטר יבלונסקי ודיאן לאזיק.

16.8.2014 שבת- ורשה
הבוקר נצא לסיור היכרות עם ההיסטוריה, עם הארכיטקטורה ועם תרבות העיר. נראה את ארמון המלך, עמוד זיגמונד הענקי, כיכר השוק המשוחזר, נטייל ליד חומות העיר העתיקה, משם נשקיף לנוף יפה לנהר הוויסלה והאנדרטה של "סירנה", סמל ורשה. נמשיך וניסע ב"דרך המלך", הציר המרכזי של העיר. נראה את ארמון רדזיוויל, את האנדרטה לאדם מצקוויץ, את אוניברסיטת ורשה, נבקר בקבר החייל האלמוני וגני לאז'ינקי המפורסמים בזכות הארמון על המים. נראה שם את פסל שופן. בערב נאזין לרסיטל בביצוע הפסנתרן טוביאס קוך בתכנית: יצירות מאת שופן, מריה שימנובסקה, תומס טלפסן ועוד.

17.8.2014 יום ראשון – ז'לאזבה וולה – ורשה
הבוקר ניסע לעיירה ז'לאזבה וולה הנמצאת כ-55 ק"מ ממערב לוורשה, מקום הולדתו של פרדריק שופן. נבקר בבית ונטייל בפארק היפיפה המקיף את הבית. בדרך חזרה נבקר בארמון אוסטרוגסקי, הוא מוזיאון שופן, הנחשב לאחד המוזיאונים הביוגרפיים המודרניים בעולם.
הערב נאזין לקונצרט התזמורת הסימפונית מטרונטהיים, נורבגיה. בערב נאזין לקונצרט סימפוני בנגינת תזמורת טרונדהיים ובניצוחו של קז'ישטוף אורבנסקי בתכנית: גריג קונצ'רטו לפסנתר, פר גינט ולוטוסלבסקי.

18.8.2014 שני – ורשה
הבוקר ונבקר באתרים הקשורים לגטו ורשה. תחילת הסיור ברחוב סינה בו נשאר קטע מהחומה שהקיפה את גטו ורשה בזמן הכיבוש הנאצי. נמשיך לכיכר "אומשלאגפלאץ" ממנה נשלחו רבבות אסירי הגטו לטרבלינקה ולמחנות האחרים. נעבור ב"דרך הגבורה" ונדבר על גיבורי הגטו, נעצור באתר הבונקר ברחוב מילא 18 ונכבד את זכרו של מרדכי אנילביץ', מפקד מרד גטו ורשה.. נסיים את המסע באנדרטת רפפורט המוכרת לכל המבקר ב"יד ושם". נראה גם אנדרטה של וילי בראנדט קנצלר גרמניה, שכרע על ברכיים בפני זכרם מיליוני קורבנות השואה.
הערב נאזין לברהמס: הקונצ'רטו לכינור ברה מינור אופ' 77 (סוֹיוּנג יוּנג) ואותו הקונצ'רטו בגירסה לפסנתר (דיאן לאזיק) בביצוע תזמורת טרונדהיים ובניצוחו של אורבנסקי.

19.8.2014 יום שלישי ורשה – קרקוב
הבוקר ניסע ברכבת לבירה העתיקה של פולין קרקוב. סיורנו יחל בכיכר מתייקו בה האנדרטה המרשימה של קרב גרונוואלד. ניכנס לעיר העתיקה דרך שער פלוריאן ונגיע לכיכר השוק, ל"סוקניצי" , שורת החנויות הרבות. נבקר בכנסיית מרי המפורסמת ונאזין לחצוצרה המנגנת כל שעה. נמשיך לארמון וואוול מושב מלכי פולין העתיק. אחרי התארגנות במלון וארוחת ערב משותפת נצא לסיור רגלי בקרקוב הלילית. לינה בקרקוב.

20.8.2014 יום רביעי – קרקוב – ורשה
הבוקר נסייר ברובע היהודי של קרקוב(קאז'ימייז') בו נשמרו שמונה בתי כנסת. נבקר בבית הכנסת העתיק ה"אלטנוישול", נצא לרחוב "שירוקה" ונבקר בבית הכנסת הרמ"א ובבית הקברות העתיק של קרקוב בו נקברו גדולי ישראל כמו ר' משה איסרליש. נטייל ברחובות הצרים ונתרשם מהעבר היהודי העשיר של העיר. נראה קטע מחומת הגטו ונבקר במפעל שינדלר. נחזור לוורשה לפנות ערב. לינה בוורשה.

21.8.2014 יום חמישי – ורשה היהודית
נקדיש את היום לסיור בוורשה היהודית. נבקר בבית הכנסת נוז'יק, היחיד שנותר בוורשה והפעיל היום. נמשיך לכיכר גז'יבובסקה, בה נמצא התיאטרון היהודי ע"ש השחקנית אסתר רחל קמינסקה. נראה את רחוב פרוז'נה, אחד המעטים שנשארו מוורשה היהודית מלפני המלחמה. נציץ אל בית היתומים של יאנוש קורצ'אק. בשעות הצהריים נבקר בבית הקברות היהודי של ורשה ונתרשם מהמצבות ונלמד על חייהם של היהודים הידועים וביניהם הרבנים, הסופרים, השחקנים, הלמדנים, אנשי רוח ואנשי הציבור. טיול ערב בעיר העתיקה.

22.8.2014 יום שישי – ורשה
הבוקר נבקר בארמון וילנוב מושב הקיץ של מלכי פולין יצירת המופת של הברוק הפולני.
הערב נאזין לרסיטל בנגינתה של הפסנתרנית הנודעת , Yulianna Avdeeva זוכת תחרות שופן היוקרתית שהתקיימה בשנת 2010 בוורשה. בתכנית יצירות מאת מוצרט, ליסט ושופן.

23.8.2014 יום שבת – ורשה
הבוקר נבקר במוזיאון ארמון המלך בו אוסף מרשים של תמונות, פסלים ותכשיטים. לאחר מכן נעלה לתצפית "פאלאס" תרבות ומדע, מתנת סטאלין לתושבי ורשה, לתצפית על העיר מגובה של 130 מטר.
הערב נאזין לרסיטל בשתי פסנתרים המנוגנים בכלים תקופתיים בידי אנדריאס שטאייר וטוביאס קוך. בתכנית מיצירות: רוברט שומן, יוהאן סבסטיאן באך, פרדריק שופן איגנץ, מושלס ודוסק.

24.8.2014 יום ראשון
הבוקר נבקר במוזיאון הלאומי של פולין בו אוסף עשיר יצירות אומנת פולנית ומערב אירופאית. לאחר מכן טיול במרכז העיר הסמוך לעיר העתיקה, הגן הסקסוני, אנדרטת מרשל פילסודסקי, אנדרטה לזכר מרד ורשה הכללי של שנת 1944, בית קרת. אחה"צ זמן חופשי.
בערב נאכל ארוחת ערב משותפת בה נחוג את סיום טיולנו. בערב נאזין ליצירות מופת מהמאה ה- 19 בנגינת הפסנתרן אנדריאס שטייר, תזמורת קונצ'רטו קלן והמנצח מיכאל גוטלר. בתכנית: בטהובן הפתיחה לנסיך אנטוניו ראדזויל והסימפוניה הרביעית ודוסק: קונצ'רטו לפסנתר.

25.8.2014 יום שני ורשה – תל אביב
לאחר ארוחת הבוקר נצא לשדה התעופה לטיסת אל על בקו ורשה -תל-אביב טיסה מספר 564. המראה בשעה 14.15 נחיתה 19.00.

מצורפות המילים החמות אשר קיבלנו מחברי הקבוצה:

משוב_קבוצה_פסטיבל_שופן_אסנת_2014

משוב_קבוצה_פסטיבל_שופן_2014

ליוליק, בתודה על הטיול המעניין והמרגש לוורשה ולקרקוב.
ראינו ושמענו על ההיסטוריה של פולין, בכלל,
ועל תולדות יהדות פולין בפרט.
המפגש, בהדרכתך… היה חוויה חזקה ומרגשת במיוחד….
אנו מודים לך על הידע הרב שחלקת עימנו….
נהננו מסגנון ההדרכה שלך הרב-תחומי ומנועם הליכותך…..
ברכות חמות ולהתראות,
המשתתפים לפסטיבל שופן, אוגוסט 2014.

בתודה על הטיול המעניין המרגש והמרגש לוורשה ולקרקוב.
שמענו הרבה מוזיקה משובחת ונהננו מאד.
תודה על ההסברים הרבים במהלך הטיול,…
תודה על הכנת חומר הרקע בכתב,
ועל טקסי הזיכרון המרגשים.
תודה מיוחדת על הנגינה שלך, בחליל,
נגינה שנגעה ברגשות כולנו.
נהננו מסגנון ההדרכה המגוון שלך,
ומהרצון שלך להעניק לנו כמה שיותר,
ומתשומת הלב האישית.
ישר כח ולהתראות!
המשתתפים לפסטיבל שופן, אוגוסט 2014.

"אסנת,
בהזדמנות זו-שוב תודה רבה על הארגון מדוקדק
ועל הרמה הגבוהה והמושקעת של ההדרכה והטקסים הקטנים במהלך הטיול .
היה כיף אמיתי."
להתראות, ישראל ושוש שביט.

דילוג לתוכן