פסטיבל שופן בוורשה, פולין

תשעה ימים של מוסיקה וטיולים בשתי הערים ורשה וקרקוב

14.8.2013-23.8.2013

בהדרכת: יוליק גורביץ
הדרכת המוסיקה: אסנת גולדפרב-ארזואן

חברת שַרטורס, טיולי מוסיקה ויוקרה.

בתמונה: חברי הקבוצה ליד פסל שופן בעיירת הולדתו.

צלם: יואל סלפק.

 

לצפייה במצגת תמונות בליווי הסברים:

בסיור המוקדש לוורשה היהודית עברנו את "נתיב הגבורה".
לצפיה בהסבר ובנגינה אודות יצחק קצנלסון וביצוע השיר "רוח עצוב":

לצפיה בחלק מתוך הטקס שנערך באנדרטת רפפורט:

לצפייה בהסברים מוסיקליים, בנגינה ובשירה אודות המלחין מרדכי גבירטיג, מול ביתו בקרקוב:

לצפייה בהסבר על ימיו האחרונים של שופן בכנסיית "הצלב הקדוש" בוורשה:

מסלול הטיול:
14.8.2013 יום רביעי – טיסת אל על תל-אביב –ורשה המראה בקו תל-אביב – ורשה טיסת אל על מספר 563 המראה בשעה 06:30 נחיתה .09:30 לאחר הנחיתה נצא לסיור פנורמי בוורשה הבירה . נתרשם מהעיר העתיקה ששוחזרה באופן מושלם לאחר מלחמת העולם, ניסע בשדרות המרכזיות מרשלקובסקה וירושלים, נראה כיכר שלושת הצלבים, נראה את הרחוב האלגנטי " האזור החדש", ארמון התרבות והמדע הענק מתנת ברה"מ לעם הפולני ועוד .נגיע למלוננו למנוחה וארוחת ערב משותפת.
15.8.2013 יום חמישי- ורשה
הבוקר נצא לסיור היכרות עם ההיסטוריה, הארכיטקטורה ותרבות העיר. נראה את ארמון המלך, עמוד זיגמונד הענקי, כיכר השוק המשוחזר, נטייל ליד חומות העיר העתיקה משם נוף יפה לנהר הוויסלה והאנדרטה של "סירנה" סמל ורשה. נמשיך וניסע ב"דרך המלך" – הציר המרכזי של העיר. נראה את ארמון רדזיוויל ,בו ניגן שופן הצעיר בקונצרט הראשון, נראה את האנדרטה של אדם מצקוויץ ואת אוניברסיטת ורשה. נבקר בקבר החייל האלמוני וגני לאזינקי המפורסמים בזכות הארמון על המים. נראה את פסל שופן הרומנטי, לידו מתקיימים רסיטלים לפסנתר בקיץ
הערב נאזין לקונצרט פתיחת הפסטיבל באולם התזמורת הפילהרמונית של ורשה
בנגינת התזמורת הלאומית הרוסית בניצוחו של קזיישטוף פנדרצקי והפסנתרנים בארי דגלס. בתכנית- לוטוסלבסקי: מוסיקת אבל לתזמורת מיתרים, שופן: קונצ'רטו לפסנתר אופ' 11, פנדרצקי: קונצ'רטו לפסנתר.
16.8.2013 יום שישי – ורשה
הבוקר נבקר באתרים הקשורים לגטו ורשה: תחילת הסיור ברחוב סינה בו נשאר קטע מהחומה שהקיפה את גטו ורשה בזמן הכיבוש הנאצי. נמשיך לכיכר "אומשלאגפלאץ" ממנה נשלחו רבבות אסירי הגטו לטרבלינקה ולמחנות האחרים. נעבור ב"דרך הגבורה" ונדבר על גיבורי הגטו, נעצור באתר הבונקר ברחוב מילא 18 ונכבד את זכרו של מרדכי אנילביץ' , מפקד מרד גטו ורשה.. נסיים את המסע באנדרטת רפפורט המוכרת לכל המבקר ב"יד ושם". נראה גם אנדרטה של וילי בראנדט, קנצלר גרמניה, שכרע על ברכיים בפני זכרם מיליוני קורבנות השואה.
הערב נאזין לקונצרט התזמורת הלאומית הרוסית בניצוחו של Mikhail Pletnev
והפסנתרן גרהארד אופיץ, זוכה תחרות רובינשטיין ב1977.
בתכנית- לוטוסלבסקי: סֶפר לתזמורת וקונצ'רטו לפסנתר ולתזמורת, סטרווינסקי: ציפור האש.
17.8.2013 שבת –ז'לאזבה וולה – ורשה
הבוקר ניסע לעיירה ז'לאזבה וולה, הנמצאת כ-55 ק"מ ממערב לוורשה, מקום הולדתו של פרדריק שופן. נבקר בבית בו נולד, בו הרהיטים האוטנטיים של התקופה, נטייל בפארק היפהפה, המקיף את הבית. בדרך חזרה נבקר בארמון אוסטרוגסקי, בו מוזיאון שופן אחד המוזיאונים הביוגרפיים המודרניים בעולם.
הערב נאזין לקונצרט התזמורת הלאומית הרוסית בניצוחו של : Mikhail Pletnev
בתכנית – רחמנינוב: קונצ'רטו לפסנתר מספר 3 אופ' 30, אלכסנדר גלזונוב: העונות.
18.8.2013 יום ראשון ורשה – קרקוב
הבוקר ניסע ברכבת לבירה העתיקה של פולין, קרקוב. סיורנו יחל בכיכר מתייקו בה האנדרטה המרשימה של קרב גרונוואלד. ניכנס לעיר העתיקה דרך שער פלוריאן ונגיע לכיכר השוק, ל"סוקניצי" , שורת החנויות הרבות. נבקר בכנסיית מרי המפורסמת ונאזין לחצוצרה המנגנת כל שעה. נמשיך לארמון וואוול, מושב מלכי פולין העתיק. נבקר במוזיאונים ובכנסיית הארמון. לאחר התארגנות במלון וארוחת הערב משותפת נצא לסיור רגלי בקרקוב הלילית. לינה בקרקוב.
19.8.2013 יום שני – קרקוב – ורשה
הבוקר נסייר ברובע היהודי של קרקוב – קאז'ימייז', בו נשמרו שמונה בתי כנסת. נבקר בבית הכנסת העתיק ה"אלטנוישול", נצא לרחוב "שירוקה" ונבקר בבית הכנסת הרמ"א ובבית הקברות העתיק של קרקוב בו נקברו גדולי ישראל כמו ר' משה איסרליש ואחרים. נטייל ברחובות הצרים ונתרשם מהעבר היהודי העשיר של העיר. נראה את קטע חומת הגטו ונבקר במפעל שינדלר. נחזור לוורשה לפנות ערב. לינה בוורשה.
20.8.2013 יום שלישי
נקדיש את היום לסיור בוורשה היהודית. נבקר בבית הכנסת נוז'יק, היחיד שנותר בוורשה והפעיל היום. נמשיך לכיכר גז'יבובסקה בה נמצא התיאטרון היהודי על שם השחקנית אסתר רחל קמינסקה. נראה את רחוב פרוז'נה אחד המעטים שנשארו מוורשה היהודית מלפני המלחמה. נציץ אל בית היתומים של יאנוש קורצ'אק. בשעות הצהריים נבקר בבית הקברות היהודי המפורסם של ורשה ונתרשם מהמצבות ונלמד על חייהם של היהודים הידועים וביניהם הרבנים, הסופרים, השחקנים, הלמדנים, אנשי רוח, אנשי ציבור וכו'.
הערב נאזין לרסיטל בנגינתו של הפסנתרן Cyprien Katsaris
בתכנית – בטהובן: קונצ'רטו לפסנתר מספר 5 במי במול מז'ור " הקיסר" בגירסת סולו לפסנתר, ואגנר – לפסנתר פרנץ ליסט: מותה של איזולדה.
21.8.2013 יום רביעי – ורשה
הבוקר נבקר בארמון וילנוב ,מושב הקיץ של מלכי פולין יצירת המופת של הברוק הפולני
אחר הצהריים נאזין לרסיטל בנגינתו של הפסנתרן Sebastian Knauer.
בתכנית- מנדלסון: שירים ללא מילים. בטהובן: סונטת אור הירח, שופן 2 נוקטורנים, שוברט 4 אימפרומפטי אופ' 90.
22.8.2013 יום חמישי – ורשה
הבוקר נבקר במוזיאון ארמון המלך בו אוסף מרשים של תמונות, פסלים ותכשיטים . לאחר מכן נעלה לתצפית "פאלאס" תרבות ומדע,
מתנת סטאלין לתושבי ורשה, לתצפית על העיר מגובה של 130 מטר.
לפנות ערב נאזין לרסיטל בביצוע הפסנתרן Marc-André Hamelin
בתכנית – מיצירות פרדריק שופן.
לאחר הקונצרט ניפגש לארוחת ערב משותפת לחוג את סיום טיולנו.
23.8.2013 יום שישי ורשה – תל אביב
לאחר ארוחת הבוקר נצא לשדה התעופה לטיסה
טיסת אל על בקו ורשה-תל-אביב טיסה מספר 564. המראה בשעה 10:35 נחיתה: 15:20

דילוג לתוכן