אחד עשר ימים של הפסטיבל הבינלאומי "שופן ואירופה שלו" שנערך בפעם ה- 11 בוורשה.
מדריך: יוליק גורביץ,
מדריכת המוסיקה: אסנת גולדפרב-ארזואן.
14.08.2015יום שישי: תל-אביב-ורשה:
נצא בטיסת אל על מספר 563 לוורשה. הטיסה ממריאה בשעה 05:10 ונוחתת בשעה 08.10 בשדה התעופה ע"ש פרדריק שופן. לאחר הנחיתה נצא לסיור פנורמי בוורשה הבירה. נתרשם מהעיר ששוחזרה באופן מושלם לאחר מלחמת העולם, ניסע בשדרות המרכזיות: מרשלקובסקה וירושלים, נראה את כיכר שלושת הצלבים, הרחוב האלגנטי, האיזור החדש וארמון התרבות והמדע הענק, מתנת בריה"מ לעם הפולני. נגיע למלוננו למנוחה ולארוחת ערב משותפת.
15.08.2015 יום שבת – ורשה
הבוקר נצא לסיור היכרות עם ההיסטוריה, עם הארכיטקטורה ותרבות העיר. נראה את ארמון המלך, עמוד זיגמונד הענקי, כיכר השוק המשוחזר, נטייל ליד חומות העיר העתיקה משם נוף יפה לנהר הוויסלה והאנדרטה של סירנה, סמל ורשה. נמשיך וניסע ב"דרך המלך", הציר המרכזי של העיר. נראה את ארמון רדזיוויל, בו ניגן שופן הצעיר בקונצרט הראשון, נראה את האנדרטה של אדם מיצקוויץ', ואת אוניברסיטת ורשה. בערב קונצרט פתיחת הפסטיבל. בערב יתקיים קונצרט פתיחת הפסטיבל באולם הפילהרמונית של וורשה.בביצוע היצירות: Sinfonia Varsovia – ותזמורת ה Nikolai Lugansky בביצוע הפסנתרן , Alexander Vedernikov הקונצרט בניצוחו של
• Chopin / Piano concerto in E minor, Op. 11
• Chopin / Concerto in F minor, Op. 21
16.8.2015 יום ראשון – ורשה – ז'לאזבה וולה – ורשה
לאחר ארוחת הבוקר ניסע לעיירה ז'לאזבה וולה הנמצאת כ-55 ק"מ ממערב לוורשה, מקום הולדתו של פרדריק שופן. נבקר באחוזה ובבית בו נולד שופן, נראה את הרהיטים האותנטיים של התקופה, נטייל בפארק היפהפה, המקיף את הבית. נצלם ליד הפסל הישן של שופן שהוקם בשנות העשרים של המאה ה-20 וגם ליד הפסל החדש. נאזין לקונצרט יצירות שופן שנערך כל יום ראשון בסביבה האוטנתית של משפחת שופן. נחזור לוורשה למנוחה ולהתכוננות לקונצרט בערב באולם הפילהרמונית של וורשה. הקונצרט בניצוחו של מיכאל פלטנייב, אשר יבצעו את היצירות הבאות: The Russian National ותזמורת Sergej Krylov בביצוע הכנר ,Mikhail Pletnev
• Piotr Iljicz Czajkowski / The Voyevoda Symphonic Ballade op. 78
• Henryk Wieniawski / Violin concerto in D minor, Op. 22
• Mieczysław Karłowicz / Symphony in E Minor "Rebirth" Op. 7
17.8.2015 יום שני – ורשה
הבוקר נבקר באתרים הקשורים לגטו ורשה. תחילת הסיור ברחוב סינה בו נשאר קטע מהחומה שהקיפה את גטו ורשה בזמן הכיבוש הנאצי. נמשיך לכיכר "אומשלאגפלאץ" ממנה נשלחו רבבות אסירי הגטו לטרבלינקה ולמחנות האחרים. נעבור ב"דרך הגבורה" ונדבר על גיבורי הגטו, נעצור באתר הבונקר ברחוב מילא 18 ונכבד את זכרו של  מרדכי אנילביץ' , מפקד מרד גטו ורשה. נסיים את המסע באנדרטת רפפורט המוכרת לכל המבקר ב"יד ושם". נראה גם אנדרטה של וילי בראנדט, קנצלר גרמניה, שכרע על ברכיים לזכרם מיליוני קורבנות השואה.
נסיים את היום בביקור במוזיאון לתולדות יהודי פולין החדש. המוזיאון המעניין והמרגש שוכן במבנה שהוא יצירת פאר ארכיטקטונית בפני עצמה. בערב קונצרט במסגרת הפסטיבל באולם הפילהרמונית של ורשה. בקונצרט תנגן התזמורת הלאומית הרוסית בניצוחו של מיכאל פלטנייב  והפסנתרן – Lukas Geniušas . בתכנית:
• Piotr Iljicz Czajkowski / Piano Concerto in G major No. 2 Op. 44
• Piotr Iljicz Czajkowski / Symphony in D Major "Poland" Op. 29
18.8.2015 שלישי – ורשה – קרקוב
הבוקר ניסע ברכבת לבירה העתיקה של פולין, קרקוב. סיורנו יחל  בכיכר מטייקו, בה האנדרטה המרשימה של קרב גרינוואלד. ניכנס לעיר העתיקה דרך שער פלוריאן ונגיע לכיכר השוק, ל"סוקניצי" , שורת החנויות הרבות. נבקר בכנסיית מרי המפורסמת ונאזין לחצוצרה המנגנת כל שעה. נמשיך לארמון וואוול, מושב מלכי פולין העתיק. נבקר במוזיאונים ובכנסיית הארמון. לאחר התארגנות במלון וארוחת הערב נצא לסיור רגלי בקרקוב הלילית. לינה בקרקוב.
19.8.2015 יום רביעי – קרקוב – ורשה 
הבוקר נסייר ברובע היהודי של קרקוב – קאז'ימייז', בו נשמרו שמונה בתי כנסת. נבקר בבית הכנסת העתיק ה"אלטנוישול", נצא לרחוב "שירוקה" ונבקר בבית הכנסת הרמ"א ובבית הקברות העתיק של קרקוב בו נקברו גדולי ישראל כמו ר' משה איסרליש ואחרים. נטייל ברחובות הצרים ונתרשם מהעבר היהודי העשיר של העיר. נראה את קטע חומת הגטו ונבקר במפעל שינדלר. נחזור לוורשה לפנות ערב. לינה בוורשה.
20.8.2015 יום חמישי   ורשה
 בבוקר נבקר בקבר החייל האלמוני, אתר הזיכרון הלאומי של פולין. נמשיך לארמון אוסטרוגסקי השוכן היום את מוזיאון שופן אחד המוזיאונים הביוגרפים המודרניים ביותר בכל העולם. מכאן ניסע לגני לאזינקי המפורסמים בזכות הארמון על המים.  נתרשם מפסל שופן הרומנטי בסגנון "אר-נובו", לידו מתקיימים רסיטלים לפסנתר בקיץ ונטייל בפארק היפיפה המקיף את הארמון. נסיים את היום בביקור בכנסיית הצלב הקדוש בוורשה שבה נטמן לבו של פרדריק שופן. בערב נאזין לקונצרט במסגרת הפסטיבל בביצועו של הפסנתרן איוו פוגורליץ באולם הרדיו ע"ש לוטוסלבסקי. היצירות שתושמענה:
• Chopin / Sonata in B minor, op. 58
• Liszt / Après une lecture de Dante, Fantasia quasi Sonata S. 161 No. 7
• Robert Schumann / Fantaisie in C Major, Op. 17
21.8.2015 יום שישי – ורשה
נקדיש את היום לסיור בוורשה היהודית. נבקר בבית הכנסת נוז'יק, היחיד שנותר בוורשה והפעיל היום. נמשיך לכיכר גז'יבובסקה בה נמצא התיאטרון היהודי על שם השחקנית אסתר רחל קמינסקה. נראה את רחוב פרוז'נה, אחד המעטים שנשארו מוורשה היהודית מלפני המלחמה. נציץ אל בית היתומים של יאנוש קורצ'אק.    בשעות הצהריים נבקר בבית הקברות היהודי המפורסם של ורשה ונתרשם מהמצוות ונלמד על חייהם של היהודים הידועים וביניהם הרבנים, הסופרים, השחקנים, הלמדנים, אנשי רוח, אנשי ציבור וכו'.בערב נצא לטיול בוורשה הלילית.
22.8.2015 יום שבת – ורשה
הבוקר נבקר בארמון וילנוב מושב הקיץ של מלכי פולין יצירת המופת של הברוק הפולני. נמשיך פעמינו למוזיאון הלאומי של פולין ובו מוצגים יצירות אומנות המעריב-אירופאית וגם פולנית, ביניהם התמונות ההיסטוריות של הצייר הפולני המפורסם יאן מטייקו. בערב נאזין לרסיטל של הפסנתרן טוביאס קוךבמסגרת הפסטיבל באולם הרדיו ע"ש ויטולד לוטוסלבסקי.
בתכנית:
• Chopin / Noctures, Op. 15
• Ferdynand Hiller / Trois Ghasèles pour le Piano, Op. 54
• Ferdynand Hiller / Rhythmische Studien für das Pianoforte Op. 52 (Nos. 1, 2, 5, 4)
• Ferdynand Hiller / 8 Mésures variées pour le Piano Op. 57
• Liszt / Harmonies poetiques et religieuses, S154/R13
• Liszt / Apparitions S.155/R11
• Chopin / Fantasy-Impromptu [Op. 66]
23.8.2015  יום ראשון – ורשה
הבוקר נבקר במוזיאון ארמון המלך בו אוסף מרשים של תמונות, פסלים ותכשיטים, כולל שתי יצירות מופת של רמברנדט. לאחר מכן נבקר ב"פאלאס" (ארמון) תרבות ומדע, מתנת  סטאלין לתושבי ורשה והדוגמה הקלאסית של האדריכלות של התקופה הקומוניסטית. נעלה לתצפית ונתרשם מהעיר ורשה מגובה של 130 מטר. ארוחת ערב משותפת בה נחוג את סיום טיולנו. בערב נאזין לקונצרט במסגרת הפסטיבל. בערב באולם הרדיו ע"ש לוטוסלבסקי. הפסנתרן Jan Lisiecki והצ'לן Truls Mørk
והם יבצע את היצירות הבאות:
• Beethoven / Cello Sonata in C Major, Op. 102, No. 2
• Robert Schumann / Fantasiestücke Op. 73
• Chopin / Sonata in G minor, Op. 65
 24.8.2015 יום שני – ורשה – תל אביב
לאחר ארוחת הבוקר נצא לשדה התעופה לטיסה
טיסת אל על בקו ורשה -תל-אביב טיסה מספר  564 . המראה בשעה 09.10 נחיתה ב 16:35.

פסטיבל המוסיקה 14.8.15 המוקדש לפרדריק שופן מעודכן 30.3.15 עם ארועים מוסיקאלים -אחרון

ט.ל.ח.

הגברת לילי סגל סיכמה בצורה אישית את חוויותיה מהטיול
"באתי לוורשה לפסטיבל שופן.
באתי כי אני אוהבת מאוד מוסיקה.
באתי כי אני מרגישה כל השנים ששורשיי כאן,
אף שאני מחשיבה עצמי צברית….
למדנו גם את ההיסטוריה הפולנית.
התוודענו אל המלכים השונים באמצעות פסליהם
ותמונות בארמונות ובמוזיאונים.
התוודענו אל המצביאים שעמדו בראש הצבא במלחמות,
אבל למדנו גם תרבות פולנית –
הכרנו את הסופרים, האמנים והציירים.
גם את אנשי הרוח היהודים שטמונים בבית הקברות היהודי.
והמוסיקה – הכרנו את תולדות חייו הקצרים,
אך הסוערים של פרדריק שופן ממקום הולדתו בז'לזובה וולה
ועד הכנסייה שבה ביקש לטמון את לבו שערג לפולין כל העת.
ביקרנו במוזיאון שופן, האזנו למוסיקה שלו וראינו את פסליו השונים.
כמעט בסיום כל יום האזנו לקונצרט.
רפרטואר היצירות היה מגוון ומעניין,
והמבצעים השונים הוסיפו כל אחד היבט אחר בביצועים מעניינים.
למי תודה?
לצמד החמד אסנת ויוליק.
ראשית לאסנת, שהלכנו אחרי נגינת החליל שלה
כמו הילדים שהילכו אחר החלילן מהמלין בסיפור הידוע.
ולא רק הנגינה. היא גם ריגשה אותנו בשירתה, בסיפורים
ובקטעי קריאה בטקסי זיכרון מעת לעת.
והשני – יוליק,
שהצליח לדחוס בעשרה ימים קורס מקיף בהיסטוריה פולנית ויהודית ובתרבות פולנית….
שניכם יחד וכל אחד לחוד המחשתם לנו מהי נתינה בלי קץ.
לא חסכתם מאתנו שום פרט מהתכנית ושום חוויה כאן, ביום ובלילה….
צלילי שופן ומלחינים אחרים,
צלילי חלילהּ של אסנת
וסיפוריו של יוליק
יוסיפו להדהד באוזנינו עוד זמן רב.

לילי סגל
ורשה, 23.8.15
מכתב תודה לילי סגל סיכום הטיול פסטיבל שופן 2015

דילוג לתוכן