המדינות הבלטיות, מאי 2013

מוסיקה וטיולים במדינות הבלטיות
בערים שטוקהולם טאלין ריגה ווילנה,
אחד עשר ימים של טיולים, נופים, אתרים יהודיים ומוסיקה
2.5.2013-12.5.2013
מדריך הטיול: יוליק גורביץ
הדרכה מוסיקלית: אסנת גולדפרב- ארזואן
מטעם חברת שַרטורס, טיולי מוסיקה, אמנות ויוקרה

 

לצפייה בהסברו של יוליק גורביץ בחצר ילדותה של לאה גולדברג, קובנה, ליטא:

לצפייה בטקס שנערך ביער ביקירניקי, יער בו נרצחו עשרות אלפי יהודים
וגם אסירים פוליטיים ושבויי מלחמה:

לצפייה בהסברו של יוליק גורביץ בפונאר, ליטא:

תכנית הטיול
2.5.2013 יום חמישי – שטוקהולם
נמריא מתל אביב לפרנקפורט בשעה 05:00, נחיתה בשעה 08:35. טיסת המשך: פרנקפורט-שטוקהולם המראה מפרנקפורט בשעה 09:45 נחיתה בשטוקהולם בשעה 11:45. לאחר הנחיתה נערוך סיור היכרות עם בירת שבדיה. אחרי התארגנות במלון וזמן חופשי לארוחת הצהריים נערוך סיור רגלי במרכז שטוקהולם, נתרשם מהארכיטקטורה של העיר, נראה את בית הכנסת והאנדרטה לזכר ראול ואלנברג. לינה בשטוקהולם במלון Sergel Plazza.
3.5.2013 יום שישי – שטוקהולם
לאחר ארוחת הבוקר נבקר בבניין העירייה בו נערכים טקסי הענקת פרס נובל. נמשיך את היכרותנו עם העיר בשייט בין עשרות האיים ותחת עשרות הגשרים ונבקר במוזיאון הספינה ואזה בסקאנסן. בשעות אחר הצהריים נגיע לנמל שטוקהולם ונעלה על המעבורת. שייט לילי לטאלין. ארוחת ערב ולינה על המעבורת.
4.5.2013 שבת – טאלין
נגיע לטאלין, בירת אסטוניה, בשעות הבוקר המאוחרות. נערוך סיור פנורמי סביב העיר העתיקה. נבקר בשדה הזמרה בו התחילה עצמאותה של אסטוניה שהובילה להתפרקות ברה"מ. נמשיך ל"פיריטא" בפרברי טאלין.
בדרכנו חזרה נראה את האנדרטה המרשימה "רוסלקא" (בת הים). ארוחת ערב: ממיטב המאכלים הלאומיים של אסטוניה ומופע פולקלור. לינה בטאלין במלון Radisson Blu Olumpia.
5.5.2013 יום ראשון – טאלין
לאחר ארוחת הבוקר נערוך סיור רגלי בעיר העתיקה. נטייל בעיר העליונה. נתרשם מחומות העיר ומגדליה, בניין הפרלמנט של אסטוניה וכנסיית אלכסנדר נייבסקי הרוסית . נרד לעיר התחתונה ברחוב "פיק יאלג" (הרגל הארוכה) ונמשיך את סיורנו בעיר העתיקה של טאלין, בבתי המלאכה ובשוק המזכרות. אחר הצהריים נבקר במוזיאון האמנות המודרנית ובפארק קדריאורגי ובבית הכנסת החדש של טאלין שחנוכת ביתו הייתה במאי 2007. בערב נצפה באופרטה "נסיכת הצ'רדש" מאת המלחין היהודי-הונגרי אימרה קלמן. לינה בטאלין.
6.5.2013 יום שני – טאלין – פארנו – ריגה
לאחר ארוחת הבוקר נדרים ללטבייה. בדרך נבקר בעיר הנופש פרנו ונערוך בה סיור פנורמי. נמשיך לריגה, ברית לטבייה, וגם בה נערוך סיור פנורמי. לינה וארוחת ערב במלון Radisson Blu Ridzene בריגה.
7.5.2013 יום שלישי – ריגה
לאחר ארוחת הבוקר נערוך סיור רגלי בעיר העתיקה של ריגה: נראה את חומות העיר, בית הכנסת היחיד הפעיל בריגה, "השער השבדי", "בית החתולים", הגילדה הגדולה והקטנה, נתרשם מהמגוון הארכיטקטוני הנדיר המאפיין את הבנייה המקומית, נבקר בשוק של ריגה, שהוא אחד מהגדולים בשווקי אירופה. לינה בריגה.
8.5.2013 יום רביעי – ריגה
נקדיש את היום לסיור בריגה היהודית: נבקר במקום בו שכן הרובע היהודי, נראה את האנדרטה לזכר בית הכנסת הגדול שנשרף על ידי הנאצים ועוזריהם; בניין בית הספר היהודי הראשון באימפריה הרוסית. נמשיך לאזור הגטו ולאתרי השמדת יהודי ריגה: רומבולה, ומחנה עבודה סאלאספילס. אחה"צ נסייר ברח' אלברטה, המהווה ריכוז ייחודי לבניינים שנבנו בסגנון ה"ארט-נובו". בערב: הבלט "משיח" בכוריאוגרפיה של מאוריסיוס ויינרוט. לינה בריגה.
9.5.2013 יום חמישי: ריגה – רונדלה – קובנה – וילנה
לאחר ארוחת הבוקר ניסע לעיירה רונדלה לביקור בארמון המפואר של דוכסי קורלאנד. כיום מוזיאון אומנות המציג את אורח חיי האצולה במאה ה-18. נבקר בקובנה, העיר השנייה בגודלה בליטא: נתחיל בתצפית, נמשיך ב"סלובודקה", הרובע היהודי הישן ששימש כגיטו בתקופת השואה, ב"פורט התשיעי", ששימש מחנה מעצר ומוות בתקופת מלה"ע השנייה; נמשיך לבית ילדותה של המשוררת לאה גולדברג ולאזור הישן של העיר. נסיים את ביקורנו בבית הכנסת הגדול של קובנה ובמדרחוב. נגיע לווילנה, בירת ליטא, למלון. לינה בווילנה במלון Novotel.
10.5.2013 יום שישי – וילנה
לאחר ארוחת הבוקר נצא לסיור היכרות עם וילנה, בירת ליטא: נצפה ממרומי המצודה העתיקה לעיר; נראה את הקתדרלה המרשימה ו"מגדל הפעמון", את בית המושל הכללי הרוסי לשעבר (כיום: בית הנשיא של ליטא). נבקר בבתי הקברות היהודיים בווילנה, בקבר הגאון מווילנה, נתרשם מהגוטיקה הווילנאית ונבקר במוזיאון הענבר- "הזהב של ליטא". ארוחת ערב במלון. לינה בווילנה.
11.5.2013 שבת – וילנה
היום יוקדש לסיור ב"ירושלים דליטא ": נבקר ברחוב הגאון, ברחוב היהודים ונראה את ביתו של הגאון מווילנה. נבקר במקום בו ניצב ה"שולהויף", בית הכנסת המפורסם, בחצר בה נולד וגדל הפסל היהודי המפורסם מרדכי אנטוקולסקי ובבית הכנסת "טהרת הקודש". נסייר ברחובות הגטו, בעקבותיהם של איציק ויטנברג ואבא קובנר עד חצר בנין ה"יודנראט." בערב נצפה בבלט "ג'יזל האדומה" מאת בוריס אייפמן בבית האופרה של וילנה. לינה בווילנה.
12.5.2013 יום ראשון 11 – וילנה – תל אביב
לאחר ארוחת הבוקר נצא ל"יער פונאר", גיא ההריגה הגדול של יהדות ליטא, הסמוך לווילנה להתייחדות עם קורבנות השואה. נבקר גם במוזיאון היהודי. בשעות הצהריים ניסע לשדה התעופה של וילנה:
המראה מווילנה בטיסת לופטהנזה בשעה 14:40, נחיתה בפרנקפורט ב- 15:55. טיסת המשך: פרנקפורט-תל אביב בשעה 19:25. נחיתה בתל-אביב בשעה 00:35 בתאריך 13.5.2013.

דילוג לתוכן